Hans Bylund ja emadeklubi

Taasiseseisvunud Eesti oli suurtes majanduslikes raskustes. Head põhjanaabrid ulatasid sõbrakäe. 1992. aasta talvel kuulutas Rootsi Kuningriigi Solleftea Kommuun kohalikus meedias,et vajatakse heategijaid humanitaarabi toimetamiseks Põltsamaale. Üleskutset kuulis Ullangeris elav Hans Bylund, kes taastus raskest südameoperatsioonist ja tundis,et tänutäheks peab teisi hädasolijaid aitama ja otsustas - sõidab abikoormaga Põltsamaale oma firma Scaniaga. Ei osanud Hans Bylund ega keegi teine arvata, et ühest sõidust kujuneb välja suur sõprus põltsamaalastega ja et kunagi võib kirjutada sõidukordade arvu kolmekümnele läheneva numbriga.

 

Hädas olid pea kõik,aga eriti haigla, hooldeasutused, koolid, noored lastega pered, puudega inimesed. Humanitaarabi jaotamisega oli tegemist palju, tuli leida kõige hädalisemad kohad ja luua jaotusvõrk. Nelja väikese lapsega ema, Sirje Kukk, tuli välja klubi moodustamise ettepanekuga.

1995. aasta 13.veebruaril sündiski emadeklubi. Nimeks hellitavalt "Mutiklubi", praeguse nimega Põltsamaa Emadeklubi. Sellest klubist sai Hansu lemmikobjekt.

 

Hansu ja tema kaaskonna suur hingesoojus ja tugi innustas klubiliikmeid. Külastades Hansu kodu, mõistsime kust tuleb see jõud, energia ja südamesoojus.

Hansu tagala oli tugev: imepärase abikaasa Ebba toetus, tütar Gynnelist sai paljudest kordadest pikal teekonnal kaasjuht. Toetasid tütred Leena ja Agneta, kaasa aitasid Hansu sugulased ja sõbrad.

 

Sõnades on raske tänusuurust neile kõigile väljendada. Tänulikud on Põltsamaa ja selle piirkonna koolid, haiglad ja tuhanded inimesed. Tänu Hansule on Emadeklubil oma kindel kodupaik. Meie suur Sõber, Abistaja ja Teejuht - Hans Bylund tegi oma viimase käigu Põltsamaale raskelt haigena 2000. aasta suvel. Põltsamaa linna teenetemärgi omanikuna, särab meie mälestustes Hans Bylund nagu kauge tähevalgus.

 

Teksti koostas: Vilja Roots

Emadeklubi asutajaliige